زیست شناسی

علمی و آموزشی

زیست شناسی

علمی و آموزشی

زیست شناسی

فالموت فی حیاتکم مقهورین ،
و الحیاة فی موتکم قاهرین
زندگی آن است که بمیرید و پیروز باشید و مردن آن است که زنده‏ باشید و محکوم دیگران.
نهج البلاغه ، خطبه 51

آیا سم هزارپا خطرناک است؟

جمعه, ۲۵ فروردين ۱۳۹۶، ۰۸:۳۸ ق.ظ

انواع خطرناک هزار پا در افریقا و امریکا وجود دارند، اما گونه های ایرانی که به رنگ زرد هستند، کشنده نیستند و فقط جای نیش آنها متورم می شود و درد نیش آنها و همچنین ماندگاری جای نیش و تورم، از نیش زنبور کمتر است و به شکل کاملا متورم و قرمز رنگ با جای 2 تا نیش در مرکز برآمدگی مشخص است.

 

اطلاعات بیشتر

هزارپایان انواعی از بند پایان هستند که دارای دو جفت پا در هر بخش از بدن ( به جز ناحیه سر ) می‌باشند. بیشتر هزار پاها دارای بدن استوانه ای شکل هستند ولی انواع کمی از آنها شکل‌های گوناگون دیگری دارند .هزار پاها می توانند به دور خود بپیچند و بدن خود را مانند توپ گرد کنند.


در ایران در تمام نقاط و در اکثر خانه‌ها از این صدپایان یافت می‌شوند که نام علمی جنس آنها Scolopendra است. این بندپایان در آغاز فصل بهار بسیار فعال هستند. راسته‌ای از این گروه از هزارپاها نیز وجود دارد که دارای پاهایی بلند هستند که به آنها هزارپاهای مگس‌گیر نیز می‌گویند که اکثر آنها ۱۵ جفت پا دارند. آنها خود را با شرایط ‌آب و هوایی خشک نیز می‌توانند سازگار کنند. هزارپاهای مگس‌گیر در منازل روستایی ایران بسیار دیده می‌شوند.


آنها اغلب در سقف زیر‌زمین‌ها، داخل دستشویی‌ها و زیر شیروانی‌ها همچون عنکبوت‌ها به دیوار سقف می‌چسبند. گروهی دیگر از صدپایان هستند که بدنی بسیار طویل و باریک با پاهای زیاد دارند که تعداد آنها تا ۱۸۱ جفت نیز می‌رسد. پاها و بدن باریک است و با چسبیدن به طعمه خود آنها را شکار کرده و مایعات بدن آنها را می‌مکند. این صدپایان در ایران در جنگل‌های شمال کشور به فراوانی در زیر سنگ‌ها یافت می‌شوند.

 

هزار پاها آهسته حرکت می کنند و بیشتر به خوردن برگ‌ها علاقه دارند.  در اکثر موارد آنها نوعی آفت برای گلخانه ها محسوب می شوند و می توانند خسارت زیادی به بار بیاورند . هزار پاها موجودات شکارچی نیستند و با توجه به رفتار آرام و رژیم غذایی ساده برای نگهداری در خانه به عنوان حیوان خانگی ایده آل می باشند.

 

شمار هزارپایان نسبت به دیگر حشره ها کمتر است و آنان را می توان به دو گونه ی کلی گوشتخوار و گیاهخوار تقسیم نمود.

هزار پای گوشتخوار بسیار کمیاب و دارای پاهای کمتری نسبت به گونه ی گیاهخوار است ؛ همچنین زهرآگین است ولی زهر آن برای آدمی خطرناک نیست.

 نوع مضر آن که آفت به حساب می آید و در مزارع است.

نوع گیاه خوار با تغذیه از ریشه بافت های مرده گیاهی و ریشه گیاه می تواند باعث صدمه زدن به گیاه شود . در بعضی از مواقع نیز داخل ساقه ی گیاه را سوراخ می کند و از ساقه گیاه تغذیه می کند که در این حالت نمی شود برای گیاه کاری انجام داد.

 

برای مبارزه با هزارپاها ، باید از سمپاشی روی خاک در فواصل مختلف استفاده کرد، معمولا با شروع فصل گرم باید سم پاشی صورت بگیرد.

 نوع گوشت خوار ، یک شکارچی بوده و به هر موجود زنده ی کوچکی حمله می کند گاهی ممکن است به انسان حمله کند و با نیش زدن از خون انسان تغذیه کند، البته این حالت خیلی کم پیش می آید و سم آن برای انسان خطرناک نیست.

البته انواع خطرناک این هزار پا در افریقا و امریکا وجود دارند، اما گونه های ایرانی که به رنگ زرد هستند، کشنده نیستند و فقط جای نیش آنها متورم میشود و درد نیش آنها و همچنین ماندگاری جای نیش و تورم، از نیش زنبور کمتر است و به شکل کاملا متورم و قرمز رنگ با جای 2 تا نیش در مرکز برآمدگی مشخص است.

 

برای مبارزه با هزارپاها ، باید از سمپاشی روی خاک در فواصل مختلف استفاده کرد، معمولا با شروع فصل گرم باید سم پاشی صورت بگیرد و نوبت بعد اواخر بهار و یک ماه بعد نیز دوباره باید سم پاشی انجام بشود .

 

یک راه دیگر برای مقابله با هزارپا ها، عدم استفاده از خزه بر روی گلدان است و بهتر است روی خاک گلدان را در حدود 2 تا 5 سانتی متر از شن یا سنگ های ریز استفاده کنید.


در این حالت بعد از آبیاری گلدان ، بسیاری از هزارپاها از بین می روند و امکان زندگی درون گلدان برایشان فراهم نمی شود و نمی توانند به خوبی درون خاک تنفس کنند و ازبین می روند. این روش برای مبارزه با خرخاکی ها نیز مناسب است.

 


برگرفته از:

- تبیان

- مجله اینترنتی قرن 21


تصویر انواعی از هزارپا


Image result for ‫هزارپا‬‎


Image result for ‫هزارپا‬‎

نوعی هزارپا معروف به اژدهای صورتی


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۶/۰۱/۲۵

نظرات  (۹)

من الان یه هزارپایه بزرگ تو خونه دیدم چکار کنم از ترسم از خونه بیرون رفتم زنگ بزنم به آتش نشانی بنظرتون کمکم کنین میترسم بره تو گوشم
سلام.به نظر من با توجه به تنوع حشرات و اینکه باوجود هرکدوم ممکنه تنوع زهر و سم هم وجود داشته لذا ازبین بردن اونا باید راهی مطمئن تر باشه.نظر شما چیه؟؟
سلام تو خونه ما خیلی هزار پا هست همه رنگیشم دیدم قرمز و خاکستری در سایزهای مختلف. ممکنه راهنماییم‌کنید چیکارکنم کامل از بین بره و دیگه تو خونه نباشن؟
من پیشونیم روهزارپا نیش زده الان ورم کرده با پلکم
چی بزنم خوب شه دکتر نمیتونم برم
۳۰ خرداد ۹۷ ، ۰۲:۳۶ سامیه ابراهیمی
ببخشید مادرم را یک هزارپا مشکی رنگ پشت زانو اش را گزید باید چه کار بکنم
من بارها هزارپا از نوع زرد وکمی مشکی و قهوه ای تو شلوارم رفته شبا و با گازش که مثل مورچه گازیه از خاب بیدار شدم و با دست گرفتمش اما نیش نزدن هیچ نوعش
سلام پارسال دخترم راهزارپازردرنگ بزرگ نیش زد داخل جوی آب بود از اون موقع یکی از انگشتان پاهایش زخم شده خارش دارد قرمز رنگ شده چیکار کنم تا خوب بشه دکتر بردن گفت به یه چیزی حساسیت پیداکرده ولی خوب نشد.
پاسخ:
سلام و تشکر از این که مطلب مربوط به هزارپا رو مطالعه کردید.

همان طور که در این مقاله ذکر شده اثر سم هزارپا باقی نمی ماند.

باید ببینید علت اصلی زخم پای دختر نازنین شما چیه؟ نوع کفش، جنس جوراب، خاک و گرد و غبار و حتی پودر لباسشویی که جوراب ها با آن شسته میشن میتونه باعث حساسیت و اگزما بشه
سلام.
امروز صبخ دیدم از سمت گلدون اتاق خواب یک هزارپا داره میره وسط اتاق که با دستمال برش داشتم و انداختمش بیرون.
شب که برگشتم یه لحظه سر برگردوندم دیدم یک هزارپای دیگه عین همون داره از سمت گلدونام یه راست میاد به سمت من. اونم برداشتم انداختمش تو دستشویی.

بعدا شنیدم که هزارپاها حتما جفتی میان و اینکه دیدم این هزارپا مستقیم داره به سمت من حرکت میکنه برام جالب بود گفتم اینجا بپرسم ببینم چیز خاصی در این مورد وجود داره؟ و اینکه آیا این هزارپاهای تو گلدون خطرناکن؟

پاسخ:
سلام
مطمئن هستید که هزارپا بوده؟
هزارپای داخل خاک گلدان، آفت هست و به ریشه گیاه آسیب وارد می کند ولی برای انسان خطرناک نیست.
و اینکه جفتی میان و ... خیر چیزی در این مورد وجود نداره


مثل انسان نیست که وقتی سیره خونخار تر بشه
من یکی امر به کشتن دادم و الان پشیمونم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی